تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

یک گروه جهادی با ۲۰۰ دندانپزشک/«منتظران ظهور» به ۱۵ هزار محروم خدمات دندانپزشکی ارائه کرده است

مسوول گروه جهادی«منتظران ظهور» با اشاره به سابقه یک دهه کار جهادی اعضای این گروه از ارائه خدمات دندانپزشکی به بیش از ۱۵ هزار نفر از مردم مناطق محروم در خلال این سال‌ها خبر داد و گفت: در دو سال اخیر تخصصی‌ترین خدمات دندانپزشکی را به مناطق محروم برده‌ایم.

سخنرانی«حسنا جمشیدی»، دانشجوی رشته دندانپزشکی و عضو گروه جهادی«منتظران ظهور» در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با دانشجویان ما را بر آن داشت که سراغی از این گروه جهادی بگیریم و با خدمات و نوع فعالیت‌های آنان آشنا شویم. به این منظور با مسؤول این گروه جهادی گفت و کرده‌ایم تا بدانیم ساز و کار خدمت رسانی این گروه جهادی چگونه است و چه فعالیت ها و خدماتی را به مردم مناطق محروم ارائه می‌کنند.

جلال عادلی، دانشجوی رشته پروتز دندانِ دانشگاه آزاد اسلامی و مسؤول گروه جهادی«منتظران ظهور» در گفت‌وگو با هویت ما با اشاره به اینکه این گروه جهادی از حدود ده سال پیش در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفته است، گفت: هسته اولیه گروه با همکاری پنج تن از دانشجویان رشته‌های دندانپزشکی در بسیج دانشجویی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفت و رفته رفته به تعداد اعضاء گروه افزوده شد.

وی افزود: اعضای گروه در ابتدای راه، به ارائه آموزش‌های بهداشت دهان و دندان می‌پرداختند و رفته رفته فعالیت‌های گروه گسترش یافت؛ به گونه‌ای که اکنون گروه جهادی«منتظران ظهور» در برنامه‌های جهادی خود ۱۲۰ دانشجوی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را به مناطق محروم اعزام و خدمات تخصصی به مردم این مناطق ارائه می‌کند.

مسؤول این گروه جهادی اظهار کرد: این گروه تاکنون بیش از ۵۰ اردوی جهادی را در مناطق محروم استان‌های مختلف تدارک دیده است و افزون بر ۱۵ هزار نفر را ویزیت تخصصی کرده‌ایم که شامل خدمات تخصصی دندانپزشکی بوده است.

وی با اشاره به اینکه اعضای هیات علمی و استادان نیز در کنار دانشجویان در این گروه جهادی حضور دارند و به ارائه خدمت می‌پردازند، افزود: در دو سال اخیر در اردوهایمان تخصصی‌ترین خدمات دندانپزشکی را به مردم مناطق محروم ارائه می‌کنیم که برای نمونه شامل خدمات ایمپلنت نیز می‌شود.

عادلی با بیان اینکه گروه جهادی«منتظران ظهور» به نوعی بزرگترین گروه جهادی در حوزه خدمات دندانپزشکی است، گفت: این گروه هم اکنون ۲۰۰ عضو فعال دارد و برای نمونه در فراخوان اخیرمان برای اعزام گروه به مناطق محروم جنوب استان کرمان، بیش از ۱۲۰ نفر در مدت یک روز نام‌نویسی کرده‌اند. در هر دوره علاقمندان زیادی برای اعزام به اردوهای جهادی اعلام آمادگی می‌کنند که به دلیل محدودیت‌های موجود، در نهایت ۱۲۰ نفر برای اعزام انتخاب می‌شوند.

وی اظهار کرد: در چند سال اخیر در کنار ارائه خدمات دندانپزشکی، سایر خدمات درمانی و پزشکی را نیز با کمک از دانشجویان و اعضای هیات علمی متخصص به مردم مناطق محروم ارائه می‌کنیم و در کنار آن گروهی از طلاب را نیز برای ارائه خدمات فرهنگی با خود به این مناطق می‌بریم.

این دانشجوی دندانپزشکی با بیان اینکه در تلاشیم تا گروه‌های مختلف را با خود به اردوهای جهادی ببریم گفت: در کنار ارائه خدمات پزشکی، دندانپزشکی و فعالیت‌های فرهنگی در اردوی اخیرمان به خراسان شمالی، گروه عمرانی را نیز با خود به منطقه بردیم و در طول یک اردوی یک ماهه در این منطقه خدمات مختلفی را به مردم ارائه کردیم.

وی گفت: خدمات و اردوهایمان را محدود به مقاطع خاص نکرده‌ایم و سعی کرده‌ایم در زمان‌های مختلف که به تابستان و عید نوروز محدود نمی‌شود به خدمت‌رسانی بپردازیم. البته برنامه جامع و اوج کارمان در تابستان است؛ برای مثال در تابستان گذشته ۴۰۰ عضو گروه در قالب گروه‌های عمرانی، فرهنگی و درمانی در سه بازه زمانی به مناطق محروم خراسان شمالی اعزام شدند و به پنج هزار نفر از مردم این مناطق در ۴۰ روستا خدمت‌رسانی کردند.

عادلی با اشاره به اینکه هسته اصلی گروه، سال ۸۶ در بسیج دانشجویی دانشکده دندانپزشکی شکل گرفت، اظهار داشت: در طول زمان، گروه هویت مستقل به خود گرفت و از تمامی نهادها و سازمان‌ها از جمله وزارت بهداشت، سپاه، هلال احمر، کمیته امداد، آستان قدس، بسیج دانشجویی و …کمک می‌گیرد.

وی گفت: سال ۹۶ در جشنواره ملی تندیس فداکاری از«منتظران ظهور»قدردانی شد و تندیس فداکاری به این گروه جهادی تعلق گرفت و در دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب یکی از اعضای این گروه جهادی به نمایندگی از گروه‌های جهادی به سخنرانی پرداخت.

مسؤول گروه جهادی«منتظران ظهور»، ارتباط این گروه با دانشگاه‌های علوم پزشکی را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: بخش زیادی از زحمات گروه به دوش دانشگاه‌های علوم پزشکی است و در هر استانی که حاضر می‌شویم، نخست به سراغ دانشگاه علوم پزشکی آن منطقه می‌رویم و با هماهنگی وزارت بهداشت و شناختی که از گروه وجود دارد، دانشگاه‌های علوم پزشکی تجهیزات و مواد اولیه دندانپزشکی را در اختیارمان می‌گذارند.

وی در تشریح شکل کار این گروه جهادی گفت: در اوایل کار در نزدیک‌ترین شهرستان به منطقه محروم مستقر می‌شدیم و اعضای گروه با حضور در روستاهای صعب‌العبور، دورافتاده و محروم پس از ویزیت اولیه بیماران، آنان را به درمانگاه گروه که در شهر مستقر بود، ارجاع می‌دادند. رفته رفته متوجه شدیم که این ساز و کار آسیب‌هایی در پی دارد و بیش از اینکه خدمات به افراد محروم ارائه شود، مردم منطقه شهری از خدمات استفاده می‌کنند. بنابراین پس از چند سال تصمیم گرفتیم در خود روستا مستقر شویم و تیم‌ها را در خود روستاهای محروم اسکان دهیم. بر این اساس، کلینیک دندانپزشکی را در مدرسه روستا برپا می‌کنیم و اگر روستا خانه بهداشت داشته باشد، گروه‌های پزشکی نیز با هماهنگی پزشک مستقر در این مرکز مستقر می‌شوند. بنابراین تلاش کرده‌ایم با کاهش زمان دسترسی مردم مناطق محروم به خدمات پزشکی و دندانپزشکی، این خدمات را در دسترس آنان قرار دهیم.

عادلی اظهار داشت: گرچه این ساز و کار سختی‌هایی را برای گروه به همراه دارد اما از دریافت خدمات پزشکی و دندانپزشکی توسط نیازمندان مناطق محروم اطمینان بیشتری داریم. ضمن آنکه در اعزام‌های گروه، خدمت‌رسانی به محرومان به صورت سازمان‌دهی شده و بر اساس اولویت ارائه می‌شود و گروه‌های کودکان ۶ تا ۱۲ سال و زنان در اولویت درمان‌های گروه قرار می‌گیرند و سپس نیز سایر محرومان این مناطق را ویزیت می‌کنیم. همچنین تلاش کرده‌ایم از کار بی‌برنامه پرهیز کنیم و برای تمام خدمات و خدمت‌گیرندگان پرونده تشکیل می‌دهیم و اطلاعات موجود را طبقه‌بندی می‌کنیم. بنابراین سعی کرده‌ایم خدمات ارائه شده نظام‌مند شود و خروجی کار مشخص شود.

وی گفت: در این اردوها متخصصان در کنار دانشجویان حضور دارند و برای مثال، اردوی آتی گروه در شهریورماه و پس از آزمون برد تخصص دندانپزشکی و پزشکی برگزار می‌شود تا متخصصان بتوانند به گروه اضافه شوند و خدمات تخصصی به مردم ارائه شود. اینگونه نیست که خدمات توسط دانشجویان بی‌تجربه انجام شود؛ بلکه بیشتر خدمات توسط پزشکان و دندانپزشکان متخصص، دارای مهر و کارت نظام‌پزشکی انجام می‌شود.