تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

وزیر بهداشت: ۹۵ درصد اقلام دارویی در کشور تولید می شود

دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در سفری یکروزه به استان سمنان، از شرکت فاتک شیمی پارس تولید دارو در سمنان بازدید کرد.

به گزارش هویت ما سمنان ، سه شنبه ۱۳ آذرماه ۹۷ وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از فاز نخست تولید قرص و کپسول کارخانه داروسازی فاتک شیمی پارس در سمنان بازدید کرده و عصر فردا رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس آن را افتتاح می‌کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که وضعیت دارویی کشور از نظر اشکال و تنوع مناسب است، تصریح کرد: حدود ۹۵ درصد از اقلام دارویی در کشور تولید می شود.

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از ۲ واحد تولیدی تجهیزاتی و دارویی شهر سمنان با بیان این که حدود ۵۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز داروسازی در داخل کشور تولید می شود، گفت: ۵۰ درصد داروهای کشور از صفر تا ۱۰۰ به صورت کامل تولید داخل است.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد باقیمانده داروهای کشور، پنج درصد به صورت کامل وارداتی و نیز حدود ۴۵ درصد تنها مواد اولیه آن ها به کشور وارد می شود.

دکتر قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: ارزش ریالی پنج درصد مذکور حدود یک سوم ۹۵ درصد اقلام دارویی در کشور است.

وی با اشاره به اقدام های مثبت دولت تدبیر و امید در حوزه دارویی کشور، اظهار داشت: واردات اقلام دارویی مساله ای طبیعی است اما باید تلاش ها برای تولید داروهای داخلی و تکمیل بازار از تولیدات دارویی داخلی افزایش یابد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: داروهای تولیدی داخل ۷۰ درصد ارزش ریالی را شامل می شود که نشان از اقدام ها و فعالیت های مثمر ثمر دولت تدبیر و امید در این راستا دارد.

دکتر قاضی زاده هاشمی به نقش صادرات اقلام دارویی در اقتصاد کشور اشاره کرد و یادآور شد: صادرات دارو در ۵ سال گذشته ۲ و نیم برابر شده است.

به گفته این مقام مسئول، در عین حال بخش عمده ای از صنایع دارویی در اختیار شبه دولتی ها است که متاسفانه تجهیزات آن ها به روز رسانی نشده است.

وی به ضرورت همکاری و حمایت بانک ها با شرکت های دارویی تاکید کرد و حمایت های بانک های کشور از صنایع دارویی به منظور رونق و توسعه این صنعت را خواستار شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: تمهیدات لازم برای ایجاد بازار رقابتی محصولات دارویی کشور با نمونه های مشابه خارجی باید اندیشیده شود.

دکتر قاضی زاده هاشمی گفت: نبود حمایت های مالی از تولید کنندگان داخلی برای رقابت با شرکت های بزرگ خارجی که پشتوانه آن ها مرتبط با سیاست های خارجی کشورهایشان است، زمینه رقابت را برای صنایع دارویی داخل سخت می کند.

گفتنی است: در این بازدید دکتر نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و هیئت رئیسه دانشگاه دکتر هاشمی وزیر بهداشت را همراهی نمودند

لازم به ذکر است: شرکت داروسازی فاتک شیمی پارس در زمینی به مساحت ۲۸ هزار مترمربع احداث شده و دارای ۱۷ هزار متر مربع زیربنا است.

در صورت راه اندازی آزمایشی فاز نخست تولید قرص و کپسول این شرکت، ششصد میلیون قرص و یکصد و هشتاد میلیون کپسول به صورت سالانه تولید می‌شود.

میزان سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی فاز نخست این واحد تولید دارو حدود ۲۰۰ میلیارد تومان و این واحد تولید دارو در فاز نخست برای ۱۳۰ نفر شغل ایجاد می‌کند.