تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

تصحیح باورهای غلط؛ هدف برگزاری کمپین مصرف صحیح دارو در تبریز

دبیر انجمن علمی دانشجویان داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به برگزاری کمپین«مصرف صحیح دارو» در این دانشگاه، هدف از برگزاری این کمپین را تصحیح باورهای غلط و مصرف خودسرانه دارو در جامعه عنوان کرد.

به گزارش هویت ما، در هفته‌های گذشته تعدادی از دانشجویان رشته داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و اعضای انجمن علمی رشته داروسازی این دانشگاه با راه‌اندازی کمپین«مصرف صحیح دارو» به اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات در سطح شهر تبریز پرداختند.

سیدسینا دریتیم، دانشجوی سال چهارم رشته داروسازی، دبیر انجمن علمی دانشجویان داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‌وگو با هویت ما ضمن تشریح فعالیت‌های اخیر این انجمن علمی از اهداف برپایی کمپین اخیر دانشجویان تبریزی سخن گفته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید؛

هویت ما: انجمن داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کرده است و تاکنون چه فعالیت هایی انجام داده است؟

انجمن علمی دانشجویان داروسازی تبریز از اوایل سال ۹۶ بصورت رسمی فعالیت های خود را در قالب سه تیم تالیف، پژوهش و فرهنگسازی آغاز کرده است و هم اکنون نزدیک  ۵۰ عضو فعال مشغول فعالیت در این انجمن هستند.

تالیف و انتشار کتاب همیار جامع آناتومی عمومی-حائز تندیس برترین محصول آموزشی شمالغرب کشور-، اقدام به تالیف فلش‌کارت فارماکولوژی ادغام‌یافته با متدهای آموزش مجازی، تولید نرم افزارهای آموزشی، برگزاری نشست‌های تخصصی هم‌اندیشی در مورد محورهای مختلف داروسازی، انتشار نشریه علمی، آماده‌سازی دانشجویان برای المپیادهای علمی و برنامه اخیر “کمپین فرهنگ سازی مصرف صحیح دارو”در قالب غرفه‌های سطح شهری از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در انجمن بوده است.

هویت ما: هدف از برگزاری کمپین اخیر انجمن چه بوده است و چه اقداماتی در این زمینه انجام داده‌اید؟

یکی از معضلات جدی که تهدیدگر سلامت جامعه بوده و  است، مسئله “مصرف خودسرانه” دارو ها به ویژه آنتی بیوتیک‌هاست. مصرف خودسرانه نه فقط به معنای مصرف دارو بدون تجویز پزشک، بلکه علاوه بر آن به معنای عدم تکمیل دوره درمان و کم و زیاد کردن دوز داروهای تجویزی. بر طبق آمار مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، ۴۰ درصد ایرانی‌ها خودسرانه دارو مصرف میکنند و این آمار تاسف‌باری است.

اهمیت این موضوع مارا برآن داشت تا در راستای اهداف تشکیل انجمن های علمی مبنی بر ارتقاء ارتباط دانشگاه و جامعه، به عنوان متولیان اصلی این امر، پا در میدان عمل بگذاریم و ضرورت توجه به این مسئله و عواقب ناشی از آن را رو در رو با مردم در میان بگذاریم.

کارهای اصلی کمپین رو از حدود ۷ ماه پیش آغاز کردیم . مسلما اولین قدم، تدوین نقشه راه بود، براساس نقشه راه تعیین شده با همکاری حدود ۶۰ نفر از دانشجویان مستعد و توانمند، چندین نفر از اعضای هیات علمی ، مدیران عامل کارخانجات داروسازی و فعالین صنعت دارویی در قالب تیم های تالیف محتوا، مستند سازی و طراحی، مقدمات کار رو شروع کردیم .

با مشورت گرفتن از اعضای هیئت علمی و بر اساس باورهای نادرست شایع، محور های مناسب رو انتخاب کردیم. محور هایی از قبیل: عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها، عوارض دارو درمانی در لاغری، تبیین نقش داروساز در جامعه و عوارض مصرف خودسرانه داروهای گیاهی یا گیاهان دارویی.

تیم مجرب طراحی، کاریکاتور ها و طرح های مرتبط با محور ها رو به زبانی که قابل فهم برای مخاطبمان، یعنی مردم عادی باشد در قالب اولین کتابچه تصویری تنظیم کردند و کمیته علمی، مطالب مرتبط با محورها را از رفرنس های معتبر بین المللی استخراج،ترجمه و به زبان عامیانه بازنویسی نمودند و در نهایت محتوایی شامل دو کتابچه و ۳ بروشور گردآوری شد.

هویت ما: در طول برگزاری کمپین چه خدماتی ارائه کردید؟

غرفه های سطح شهری بصورت همزمان در ۳ محل پرتردد شهر تبریز، در ۵ قسمت شامل : غربالگری فشار خون و قند خون برادران، غربالگری قند خون و فشار خون خواهران، مشاوره دارویی و ارائه محتوا و بخش کودکان طراحی شد.

بالغ بر ۲۰۰۰ نفر از مردم از نظر فشار خون و قند خون مورد غربالگری قرار گرفتند که از این میان بیش از ۱۵۰ نفر بدون این که خود متوجه باشند، با احتمال بالا مبتلا به دیابت یا هایپرتنشن بودند که جهت پیگیری های کلینیکال بیشتر، ارجاع داده شدند.

دانشجویان مستعد سال های آخر در بخش ارائه محتوا و مشاوره دارویی ضمن پاسخ به سوالات دارویی مردم و راهنمایی های لازم، محورهای تعیین شده برای کمپین را تبیین نموده و محتوا ها را همراه با کارت قرعه کشی و مسابقه از مطالب، ارائه میدادند.

با توجه به اهمیت نهادینه سازی یک فرهنگ صحیح در سنین کودکی، بخشی با عنوان بخش کودکان در نظر گرفته بودیم که ضمن صدور کارت “همیار دکتر داروساز”  برای کودکان و ارائه شرح وظایفی که متناسب با سنشان آماده کرده بودیم ، در آتلیه ی تدارک دیده شده در کنار غرفه ها ، عکاسی از آن ها با روپوش سفید انجام میشد.حدود ۳۰۰ همیار دکتر داروساز در این کمپین ثبت نام کردند که برنامه های ویژه ای برایشان خواهیم داشت.

هویت ما: برنامه های آتی انجمن علمی دانشجویان رشته داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز چیست؟

در راستای شعار سال و لزوم اتکا به دانش ملی جهت بومی سازی داروها، جهت دهی به پژوهش ها برای تغییر از حالت نوآورانه به فناورانه در اولویت های انجمن علمی دانشجویان داروسازی تبریز است که امیدواریم با تشکیل تیم های تخصصی کمک به توسعه فرمولاسیون دارویی و اعطا تسهیلات ویژه به افرادی که موضوع پایاننامه هایشان فناورانه و در جهت بومی سازی است، این مهم تحقق یابد.


برنامه دیگر، ساماندهی و توسعه همیاران دکتر داروساز از طریق مدارس خواهد بود که ان شاءالله بتوانیم درصد قابل توجهی از دانش آموزان را پوشش داده و در جهت تحقق شعار”کودکان برای سلامتی”سازمان جهانی بهداشت قدم برداریم.

  • ۲۶ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • هویت